Vaj i Farës së Zezë Kapsula (Nigella Sativa)

Fara e zezë (Nigella Sativa) ka origjinë nga Azia Perëndimore. Ajo është klasifikuar si pjesë e familjes zhabinë. Në kundërshtim me emrin e saj të zakonshëm “Nigella Sativa”, fara e zezë është një barishte që rritet në gjatësi 40-60 cm dhe ka lule të bardha kur lulëzon. Farat drejtkëndëshe me kënde të mprehta, ngjyrë të zezë të thellë (jo më të gjatë se 3 mm) janë pjesa e bimës që përdoret për përgatitjen e produkteve nga fara e zezë.

Analizat kimike

Fuqinë që ka vaji i farës së zezë i detyrohet përbërësve kyç, të tilla si vajrat aromatike, elementet gjurmë, vitaminat dhe enzimat. Ajo përmban 58% të acideve yndyrore esenciale, duke përfshirë omega 6 dhe omega 3. Këto luajnë një rol jetik në formimin e prostaglandinës E1 që balancon dhe forcon sistemin imunitar, duke i dhënë asaj fuqi për të parandaluar infeksionet dhe alergjitë dhe kontrollin mbi sëmundjet kronike.

Fara e zezë përmban gjithashtu përqindje të konsiderueshme të proteinave, karbohidrateve dhe acideve yndyrore esenciale:

Proteina: 21%
Karbohidrate: 35%
Yndyrna bimore dhe vajra: 35-38%
Fara e zezë përmban mbi 100 lëndë ushqyese. Përveç përbërësve të saj aktiv, si nigellone të kristaltë, fara e zezë përmban:

15aminoacidet (duke përfshirë edhe tetë nga nëntë më thelbësoret)
• Acidet e ngopura përfshirë linolenik dhe oleik,
•Vajra të paqëndrueshme, të tilla si nigellone dhe thymoquinone
Alkaloide
• Fibra dhe minerale të tilla si kalcium, hekur, natrium, kalium, Vitaminë A, magnez, zink dhe selen.

Kapsulat kan efektë të mirë në këto probleme:

Astma dhe kolla

Artriti, dhimbjet e shpinës, mavijosjet dhe reumatizma

Antibiotik

Diarrea (barkqitja)

Diabeti

Dhimbje veshi

Ftohjet dhe gripi

Fytyrë të shëndetshme

Gjendra tiroide

Humbja e flokëve

Hemorroidet (Majasëlli)

Kërpudhat e lëkurës

Letargji (përgjumje), plogështi

Lodhjet e këmbëve, muskujt etj

Migrena (dhimbje koke)

Prostata

Parazitët e zorrëve

Sinuset

Sëmundjet e syve dhe mos shikimi mirë

Shqetësimet në stomak

Tensioni lartë i gjakut

Tendosje nervore

Ulja e kolesterolit në gjak

Vitiligo (Sëmundje e lëkurës)

Zemra dhe ngushtimi i damarëve të gjakut

Sasia: 100 softgel, 1000 mg


Qmimi: 17.0 Euro

Posta:  Kosove = 1 Euro

             Shqiperi = 6 Euro

             Maqedoni = 6 Euro

Porosit 24 ore online

Adresa: 

Rr. Bajram Kelmendi  pn. (Ngjitur me xhamin 4 llulla),

10000 Prishtine, Kosove

Tel. viber, whatsApp

+386 49 390 310

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here