Shafran Indian

Shafrani i Indisë është një pluhur i  verdhe i ndritshme, i cili nxirret nga rhizoma e pjekur. Ai ka perdorim te gjere si: erez ne guzhinat tona,ngjyryes dhe aromatizues ushqimesh,
ne kurimin e semundjeve te ndryshme dhe ne kozmetike.
Përdoret në pothuajse të gjitha gatimet indiane, 1 lugë gjelle = 24 kalori dhe zero kolesterol.  Eshtë i pasur në fibra dietetike, hekur, kalium, magnez dhe vitaminë B6.

Ja 20 arsye pse duhet ta shtoni shafranin e Indisë në dietën tuaj:

1. Është një agjent antiseptik natyral dhe antibakterial, për përdorim në dezinfektim, prerje dhe djegie të lëkurës.
2. Kur kombinohet me lulelakër, ajo ka treguar efekt për të parandaluar kancerin e prostatës dhe për të ndaluar rritjen e kancerit ekzistues të prostatës.
3. Parandalon kancerin e gjirit.
4. Mund të parandalojë Melanomen dhe të shkaktojë qelizat ekzistuese të melanomes për t’i vetëvrare ato (qelizat).
5. Redukton rrezikun e leuçemisë së fëmijërisë.
6. Është një detoksifikues natyror i mëlçisë.
7. Mund të parandalojë dhe të ngadalësojë progresionin e sëmundjes Alzheimer duke hequr pllakën amyloyde që depozitohet në tru.
8. Mund të parandalojë metastazat që ndodhen në forma të ndryshme të kancerit.
9. Është një anti-inflamator i fuqishëm natyror që vepron si shumë barna anti-inflamator por pa efekte anësore.
10. Jep shpresë në ngadalësimin e progresit të sklerozës së shumëfishtë(multiple).
11. Është një qetësues natyral dhe frenues i enzimes COX-2 (ciklooksigenazës)
12. Ndihmon në rënien në peshë.
13.Perdoret per trajtimin e depresionit.
14. Per vetit e tij anti-inflamatore, është përdorur si trajtues natyror për artritin  reumatoid dhe artritin.
15. Nxit efektet e barit Paclitaxel (kemoterapi) dhe redukton efektet e saj anësore.
16. Eshte efektiv ne parandalimin e  kancerit  pankreatik.
17. Ka efekt pozitiv në melanomën multiple.
18. Parandalon shtimin e e tumorit në enët e gjakut.
19. Shpejton shërimin e plagëve dhe ndihmon në rigjenerimin  e lëkurës së dëmtuar.
20. Ndihmone në trajtimin e Psoriasis dhe gjendjet e tjera inflamatore të lëkurës.

Shafran i Indisë mund të merret si pluhur ose si vaj.

Menyrat e perdorimit:

Shafranin e Indis mund ta perdorim si erez ne gushin, duke ia shtuar gjithe gatimeve tona si:
sallata, supra, mish, gjithashtu mund ta perdorim dhe si caj.

Me poshte po ju paraqesim nje recete Anti-kancerogjene:
Perzjejme:
1/4  luge caji puder shafrani
1/2 luge caji vaj ulliri
Pak piper te zi

Kete perzierje mund tja shtojme te gjitha gatimeve tona, por pasi te jene ftohur sepse temperaturat e larta mund ti demtojne vlerat e tyre.
Ose mund ta perdorni dhe si pije duke i shtuar uje dhe mjalte. Mund ta konsumoni 3- 4 here ne dite.

CAJI RECETA:

2 luge gjelle shafran indie
4 kokrra limoni(3 te shtrydhura dhe 1 te prere ne copa)
Pak piper te zi
2 litra uje
1 pako pluhur vanilje

I perziejme te gjith perberesit e siperpermendur, rregullojme shijen e cajit me sheqer ose me mjalt sipas deshires. E lem te qendroji ne qetesi per 10 minuta para se ta servirim ne menyre qe te perzihen shijet. Mund ta ruajme deri ne 5 dite ne frigorifer.
Ky caj ju ndihmon te pastroni sistemin limfatik dhe funksionimin e mire te zemres.

Maske per fytyre:
1.Perziejme 2 luge gjelle shafran indie
Me disa pika uje

Derisa te krijohet nje mase homogjene, Me pas e aplikojme masken ne fytyre dhe qafe duke  pasur kujdes ne zonen rreth syve dhe flokeve. E lem ne qetesi per 20 minuta,dhe me pas e lajme fytyren dhe qafen me uje te ftohte.

2. Perziejme
2 luge shafran indie
½ luge mjalt
disa pika qumesht.

Derisa te krijohet nje mase homogjene,me pas e aplikojme ne fytyre,e leme te veproje per 15 minuta. Me pas lajme fytyren me uje te vaket.

Kujdes:
Shafrani i Indisë nuk duhet të përdoret nga njerëzit me gurë ne tëmth.


Qmimi: 2.00 Euro=100 gr pluhur

             1.50 Eoro =30 ml vaj

Posta: Kosove = 1 Euro
           Shqiperi = 6 Euro
           Maqedoni = 6 Euro

Porosit 24 ore online

Adresa:
Rr. Bajram Kelmendi pn. (Ngjitur me xhamin 4 llulla),
10000 Prishtine, Kosove
Tel. viber, whatsApp
+38649 390 310

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here